10.-11.10.2015  50. výročí hvězdárny 

 

Srdečně zveme všechny příznivce Hvězdárny Fr.Pešty v Sezimově Ústí na slavnostní setkání k příležitosti 50. výročí založení hvězdárny.

fotogalerie z oslav

 

10. 10. 2015 (sobota) - Hvězdárna Františka Pešty

14.00 – 15.00  slavnostní setkání na hvězdárně   (interní akce – vstup na pozvánku)

15.00 – 15.30  Astronomie v Sezimově Ústí a František Pešta    

                                křest publikace   (interní akce – vstup na pozvánku)

19.00 – 24.00  večerní pozorování pro veřejnost - noc na hvězdárně  

 

10. 10. 2015 (sobota) - MěXus – kino Spektrum

16.00  Astronomie v Sezimově Ústí - Strkovské meteority - Poezie vesmíru

              vernisáž trojice výstav a představení publikace  (prodej publikace)

17.00   Knihy a hvězdy - křeslo pro hosta s RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. 

18.00   Bolidy a pády meteoritů křeslo pro hosta s RNDr. Pavlem Spurným, CSc.                   

19.00   Lovy skvostů temné oblohy - křeslo pro hosta s Petrem Horálkem   

20.00   Marťan – sci-fi 2015         

 

11. 10. 2015 (neděle) - Hvězdárna Františka Pešty

10.00 – 16.00  den otevřených dveří           

10.00 – 16.00  Slunce - pozorování pro veřejnost             

 

 

Knihy a hvězdy - křeslo pro hosta s RNDr. Jiřím Grygarem, CSc.   

Jaké knihy dokázali ovlivnit předního českého astronoma a nejznámějšího popularizátora vědy v Čechách se dozvíme v křesle pro hosta, do kterého usedne čestný člen Hvězdárny Fr.Pešty v Sezimově Ústí – Jiří Grygar. Mnohé z nás ovlivnil pořad Okna vesmíru dokořán, mnohé přednášky či pravidelné přehledy astronomických novinek vydávaných bezmála 50 let. Co však ovlivnilo takovou osobnost, jakou Jiří Grygar bezesporu je, to se necháme překvapit, stejně jako se dozvíme o jeho vztahu k sezimoústecké hvězdárně.

 

Meteority - křeslo pro hosta s RNDr. Pavlem Spurným, CSc.    

Především poutavé vyprávění o instrumentálně pozorovaných pádech meteoritů, bude tématem druhého křesla pro hosta s vedoucím oddělení meziplanetární hmoty AV ČR Pavlem Spurným. Světově uznávaný odborník na meteory je hlavním koordinátorem bolidové sítě pro sledování meteorů v Evropě a Západní Austrálii. V křesle pro hosta určitě zabrousíme i na téma meteorického deště u Strkova z roku 1753.

 

Lovy skvostů temné oblohy - křeslo pro hosta s Petrem Horálkem

Hvězdná obloha nabízí i při letmém pohledu tolik skvostů. Není to jen Mléčná dráha, kterou si mnozí dnes již ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. A s čím dál více narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A neposledně, tedy možná hlavně – opravdu tmavá obloha nabízí ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu. Co je to fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat na Kanárské ostrovy, do Chile nebo do Tichomoří? I to se na přednášce prokládané autentickými fotografiemi autora dozvíte.

 

Marťan – sci-fi 2015   

Pomoc je jen 225 000 000 kilometrů daleko

Před šesti dny se astronaut Mark Watney (Matt Damon) jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď bude ale nejspíš taky prvním člověkem, který tam zemře… sám a bez spojení se Zemí.

Marka a jeho kolegy totiž během mise na Mars zaskočila prašná bouře a on v ní málem zahynul. Zbytek jeho týmu planetu narychlo opustil v domnění, že je mrtvý. Ale on přežil a ocitá se tak sám na nehostinné planetě. Má k dispozici jen omezené zásoby, a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana“ domů. Ve skoro beznadějné situaci se jediným přijatelným řešením ukáže být návrat rakety s členy Markova týmu, kteří jsou na cestě na Zem. Hodit ve vesmíru zpátečku kvůli záchranné misi ale znamená vystavit celou posádku obrovskému nebezpečí.

Filmové adaptace bestselleru Andy Weira se ujal slavný režisér Ridley Scott (Vetřelec, Prometheus, Gladiátor) a do hlavních rolí obsadil hvězdnou sestavu, v níž se vedle Matta Damona představí Jessica Chastain, Kristen Wiig, Kate Mara, Sean Bean a Michael Peña.

 

Premiéra: 1. 10. 2015 (20th Century Fox, USA, 2015)

Režie: Ridley Scott

Scénář: Drew Goddard, Andy Weir (knižní předloha)

Kamera: Dariusz Wolski

Hudba: Harry Gregson-Williams

Hrají: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Kate Mara, Michael Peña, Jeff Daniels, Chiwetel Ejiofor, Donald

Glover

Přístupnost: nevhodné pro děti do 12 let

Žánr: dobrodružné sci-fi

Verze: anglicky s českými titulky

Stopáž: 134 min