Zrození nového měsíce: Saturn je možná v očekávání

01.05.2014 07:29

Trochu to připomíná snímek embrya u gynekologa - jeden ze snímků sondy Cassiny ukázal vytváření neobvyklého většího shluku v prstencích planety Saturn. Podle NASA se tak stáváme svědky zrození nového měsíce.

„Nic takového jsme dosud neviděli,“ komentoval snímky vedoucí studie Carl Murray z londýnské Queen Mary University. „Můžeme být svědky aktu zrození, kdy tento objekt právě opouští prstence a mění se v opravdový měsíc.“

Snímky pořízené z Cassini přesně před rokem – 15. dubna 2013 – zobrazují narušení jinak hladkého okraje prstence A. Je tam patrný shluk o 20 procent jasnější, než jeho okolí, který je přibližně 1200 km dlouhý a 10 km široký . Odborníci také našli neobvyklé výčnělky, které jsou zřejmě gravitačních sil v blízkosti objektu. Podrobnosti o pozorování byly publikovány online na webu Icarus .

Objekt, neformálně pojmenovaný Peggy, je příliš malý, aby mohl být pozorován dalekohledy ze Země. Upřesnění toho, co se ději v Sarturnově prsenci umožní bližší průlet Cassini na konci roku 2016.

Je otázkou, zda se ze zaznamenaného objektu vytvoří měsíc a někteří astrofyzici varují, že by se mohl objekt také rozpadat. Saturnovy prstence byly podle jedné z teorií v dávné minulost mohutnější a postupně se tvorbou měsíců natolik vyčerpaly, že už z nich nemůže žádné větší těleso vzniknout. Ostatně, druhá největší planeta sluneční soustavy jich má už více než dost: 62.