Zatmění Měsíce - 4. května 2004

08.05.2004 11:08

 

V úterý 4. května ve večerních hodinách nastalo úplné zatmění Měsíce, které z území naší republiky bylo viditelné v podstatné části svého průběhu.

Měsíc (latinsky Luna, řecky Seléné, pojmenování po Bohyni Seléné – ochránkyni kouzelnic) - přirozená družice planety Země, obíhající ve střední vzdálenosti 384 tisíc kilometrů. Měsíc patří svým průměrem 3 400 kilometrů do první pětice největších měsíců Sluneční soustavy a jde doposud o jediné kosmické těleso, po jehož povrchu se procházel člověk.

Zatmění Měsíce je astronomický úkaz, který nastane tehdy, je-li Měsíc v úplňku a zároveň všechna tři tělesa, podílející se na vzniku zatmění (Slunce – Země – Měsíc) se dostanou do jedné přímky. Jen tehdy se Měsíc vnoří do stínu, který do prostoru vrhá naše Země. Jelikož je rovina oběžné dráhy Měsíce vůči rovině, ve které obíhá Země kolem Slunce o několik stupňů skloněna, nedochází k zatmění během každého úplňku – Měsíc tedy většinou prochází „nad“ či „pod“ zemským stínem. Jestliže se Měsíc vnoří do stínu celý, pozorujeme úplné zatmění, pokud plným stínem projde jen část měsíčního kotouče, dojde k zatmění částečnému. Kolem zemského stínu se samozřejmě nachází i polostín, projde-li naše družice pouze jím, nastane, tzv. polostínové zatmění, které se projeví jen nepatrným zeslabením měsíčního svitu. Ani během úplného zatmění Měsíc z oblohy zcela nezmizí, díky rozptylu slunečního světla v atmosféře Země je ho možno pozorovat jako tmavší či bledší načervenalý kotouč, odstín a barva vždy závisí na aktuálním stavu zemské atmosféry (znečištění, výskyt oblačnosti apod.).

Dne 4. května 2004 vyšel u nás Měsíc ve 20h 12m SELČ, tedy v době, kdy již kotouč tělesa procházel polostínem. Do plného zemského stínu vstoupil Měsíc ve 20h 48 SELČ a v tomto okamžiku začalo částečné zatmění Měsíce. K pozorování této fáze je však potřeba mít nerušený výhled na východní obzor, neboť Měsíc byl krátce po svém východu a tedy nevysoko nad obzorem. Přesně ve 21h 52m SELČ se Měsíc vnořil do zemského stínu celý a začalo úplné zatmění Měsíce, které trvalo plných 72 minut. Největší fáze zatmění nastala ve 22.30 hod. SELČ.

Hvězdárna Františka Pešty připravila pozorování tohoto jedinečného a úchvatného úkazu. V úterý 4. května 2004 byla hvězdárna mimořádně otevřena od 19.00 do 24.00 hod. Pro zájemce bylo připraveno pozorování zatmění dalekohledy hvězdárny s odborným výkladem pracovníků hvězdárny.