Oslavy 55 let trvání jindřichohradecké hvězdárny

09.07.2016 14:51

 

Přesně před dvěma týdny, v sobotu 18. června, proběhly v Jindřichově Hradci oslavy významného půlkulatého výročí existence tamní lidové hvězdárny. Ač fyzicky malá, tak duchem i srdcem rozhodně obrovská hvězdárna s sebou nese cejch mnoha proměn za dobu její krušné historie. Je typickou ukázkou toho, co v našem státě museli vydržet či doslova vytrpět lidé, kterým na zachování hvězdárny tak moc záleželo. Není tedy divu, že oslav se zúčastnil i sám dr. Jiří Grygar, který pochopitelně na houževnatost těchto lidí s velkým důrazem apeloval.

 

Trocha historie

V sobotu 18. června Hvězdárna prof. Františka Nušla v Jindřichově Hradci oslavila 55 let od svého prvního otevření. Od té doby je v činnosti stále, s malou přestávkou (září 1992 až konec roku 1993) kdy měla být změněna na fitcentrum. Toto nešťastné rozhodnutí se ale povedlo zvrátit a od 14. května 1994 opět funguje pro děti a veřejnost s bohatým programem, nejprve  pod Gymnáziem Vítězslava Nováka v J. Hradci, od roku 2000 pak pod záštitou Domu dětí a mládeže, taktéž v J. Hradci.

 

Oslava výročí

18. června, na den přesně od prvního otevření v roce 1961, se na Hvězdárně kromě veřejnosti sešla řada zajímavých, lidí. Přes spoluzakladatele, pamětníky a členy prvního Astrokroužku až po významné hosty, kteří věnovali veřejnosti tři velmi pěkné a poutavé přednášky.

Protože odpoledne vyšlo počasí, celý program začal ve 14 hodin pozorováním Slunce: v kopuli dvěma dalekohledy, prvním vybaveným slunečním filtrem a druhým, speciálním, který umožňuje na slunečním disku vidět i něco víc - například protuberance. Na jižní terase  byly umístěny tři další dalekohledy s filtry.

V 16 hodin započal blok tří přednášek. Jako první vystoupil se svým nesmírně zajímavým příspěvkem fotograf Petr Horálek, na téma "Lovy skvostů temné oblohy". Následovala přednáška astronoma Martina Jelínka na téma "Jak ulovit gama záblesk" a triádu uzavřel známý astrofyzik Jiří Grygar se svým tématem "Knihy a hvězdy". Ten svou návštěvou podpořil existenci i činnost hvězdárny, čehož si nesmírně vážíme!

Po přednáškách a setmění jsme plánovali další pozorování pro veřejnost; na obloze je v současné době - stejně jako v jakékoli jiné roční období - zajímavostí dost. Přesto se dá říci, že je obloha letos bohatší, a to hned o tři planety pozorovatelné už za soumraku, Jupiter, Mars a Saturn. Oblohu nám ale zahalily mraky, od jihovýchodu se hlásila bouřka, která sice nakonec nepřišla, ale zataženo už bohužel zůstalo. Avšak to nikoho neodradilo, hosté zůstali ještě dlouho do noci, aby si ještě déle vychutnali tu přátelskou atmosféru. Fotogalerii z průběhu celé akce si můžete prohlédnout na webu Astronomického ústavu AV ČR.

Přijďte se podívat

Hvězdárna je otevřena pro širokou veřejnost! Nabízíme pravidelnou návštěvní dobu, možnost exkurze nebo návštěvy i mimo návštěvní hodiny po předchozí domluvě a další akce a pozorování, o jejichž konání budeme informovat průběžně. Hlavní dalekohled máme sice momentálně v opravě, ale v kopuli je místo něho zatím jiný, náhradní. Také přenosnými dalekohledy z terasy pozorujeme jak Slunce, tak noční oblohu. Vše s odborným výkladem našich průvodců. Srdečně zveme k návštěvě!

Kontakt a další informace

Mgr. Jana Jirků
Tel.:725 763 207
E-mail: info@hvezdarnajh.cz
Web: www.hvezdarnajh.cz nebo www.ddmjh.cz

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Fotogalerie z oslav 55. výročí jindřichohradecké hvězdárny
[2] Hvězdárna v Jindřichově Hradci slaví 55 let. V sobotu to připomene bohatým programem!
[3] Web jindřichohradecké hvězdárny
[4] Osobnost Františka Nušla