Magnetické pole Země se mění

05.07.2014 09:05

Magnetické pole, které chrání život na Zemi před nepřetržitým proudem nabitých částic a zářením, slábne. Dokazuje to první sada výsledků snímkování o vysokém rozlišení s pomocí systému Swarm (Roj)., který vyslala Evropské kosmická agentura ESA. 

Projekt Swarm odstartoval v listopadu minulého roku s cílem poskytnout detailnější informace o fungování magnetického pole naší planety. Měření v uplynulých šesti měsících pak vykázala obecný trend oslabování magnetického pole. Nejdramatičtější pokles se projevil podle vědců na západní polokouli. Na druhou stranu mírné posílení magnetického pole vykázala od ledna oblast Indického oceánu. Měření také potvrdila pohyb severního magnetického pólu k Sibiři.

„Tyto první výsledky ukazují vynikající výkon systému Swarm,“ řekl ředitel mise Rune Floberghagen. „Satelity snímkováním s nebývalým rozlišením prokazují schopnost zmapovat jemné měřítku vlastnosti magnetického pole.“

V následujících měsících budou vědci analyzovat data, aby vedle dominantního pole vytvářeného zemským jádrem odhalili magnetické příspěvky z jiných zdrojů, a to plášť, kůry, oceány, ionosféry a magnetosféry. Doufají, že tak získají nový náhled na řadu přírodních procesů – od těch, které se vyskytují hluboko uvnitř naší planety, až po vlivy kosmického počasí vyvolávaného sluneční aktivitou.

Především se však soustředí na slábnutí magnetického pole. Zda jde o dočasný nebo setrvalý trend.

 

zdroj: https://www.national-geographic.cz