Ač málem sežrán, přesto zatmění viděl

22.03.2015 07:40

 

Šestičlenná skupina českých turistů vyrazila do norských Špicberků, aby pozorovala páteční zatmění Slunce. Jednoho z Čechů ale ve čtvrtek ráno napadl lední medvěd, když spal ve stanu. Jakub Moravec utrpěl lehká zranění a byl transportován do nemocnice. Na medvěda skupina střílela, později ho v moři zastřelili místní.

Medvěd zaútočil na Jakuba Moravce, který zrovna spal ve stanu více než 800 kilometrů severně od norské pevniny. Zranění nebyla vážná, přesto byl český turista dopraven helikoptérou do nemocnice v Longyearbyenu.

„Teď jsem v pohodě. Mám nějaké škrábance na obličeji, rameni a zádech, ale cítím se dobře,” citoval australský server News.com Moravcova slova pro deník Svalbardposten.

Další členka skupiny Zuzana Haková, která spala v samostatném stanu, řekla místním novinám, že její matka na medvěda třikrát vystřelila, pobízela tak zvíře k útěku. Medvěda nakonec vypátraly místní úřady a zastřelily.

Moravec uvedl, že útok medvěda ho nevyděsil. „S radostí bych šel do hor znovu,” řekl.

www.novinky.cz

 

Velmi nepříjemné chvíle prožil na souostroví Špicberky Čech Jakub Moravec, kterého napadl lední medvěd. "Byl menší, než je běžné. Kdyby to byl standardní medvěd, tak proti jeho packám nemám žádnou šanci," uvedl Moravec s jistou nadsázkou pro iDNES.cz. Incident popsal také vedoucí výpravy Jan Šťovíček.

Útok medvěda přišel zhruba před šestou hodinou ráno, kdy končily noční hlídky a v tábořišti poblíž usedlosti Fredheim pomalu začínal nový den.

„Začínali jsme se probouzet do druhého dne a najednou rána. Medvěd byl během okamžiku vevnitř, bylo to strašně rychlé. Na sled událostí se mi zpětně velmi špatně rozpomíná. Jediné, co vím, je, že moje tělo zareagovalo impulzivně, začalo se bránit a kryl jsem si hlavu,“ popisuje Moravec napadení zvířetem.

„Zadní stěnu jsme měli postavenou do svahu, takže zezadu k nám nemohl přijít. ‚Vstoupil‘ vchodem a tím pádem zaútočil na nohy,“ dodal

„Ozval se křik ‚Medvěd, medvěd, medvěd‘, takže jsme vypálili ze stanů a viděli jsme, jak tam bílá koule něco tahá ven. Tak jsme po něm vystřelili a on pelášil pryč,“ doplnil pro iDNES.cz vedoucí expedice Jan Šťovíček

„Byl to malý medvěd. Vybral si náhodně jeden z našich dvou stanů. Chvilku čmuchal kolem a pak vrazil dovnitř. Rozerval zip a úplně zničil vchod. My jsme ho viděli jen z druhé strany, viděli jsme jenom zadek,“ vzpomínal Šťovíček.

„To, že byl menší, než běžně medvědi jsou, mi umožnilo, že jsem se s ním dokázal rvát. Kdyby to byl standardní medvěd, tak má síla neměla proti jeho packám žádnou šanci,“ řekl Moravec s určitou mírou nadsázky a dodal: „Takže by to možná skončilo úplně jinak.“

Šestičlenná výprava spala ve dvou stanech, v každém byli tři lidé. Tábor byl obehnaný bezpečnostním plotem, který se na Špicberkách běžně využívá proti medvědům.

„Představte si čtverec, v jehož každém rohu je pevně zakotvená tyč. A na ní je přidělaná patrona s pojistkou a mezi těmi pojistkami je protažené speciální lanko, které nepraskne. Když přijde medvěd, tak o to zavadí a vytáhne pojistky, které spustí rachejtle. Udělá se hlasitý zvuk, což má medvěda zaplašit. A za druhé ten prostor osvítí světlice,“ popsal Moravec noční zabezpečení a dodal: „V našem případě tam těch rohových tyček bylo pět.“

Lední medvěd se přesto dokázal přes zábrany dostat. „Myslím si, že to podlezl. Z hlediska ledních medvědů byl malinký. Podlezl to i cestou zpátky, když jsme ho postřelili,“ uvedl.

„Dokázal tím projít, aniž by něco spustil. Místní úřady říkají, že na Špicberky jezdí čím dál větší množství skupin a medvědi už ty ploty znají. A ta zvířata to umí buď přeskočit, nebo podlézt,“ míní Moravec.

Skupina medvěda zahnala střelbou z revolveru. Moravce zachránila matka další členky výpravy Zuzany Hákové. „My jsme na něj vypálili tři rány. Kolikrát jsme ho zasáhli, nevíme, protože se na místě nic neobjevilo. Utekl k moři a asi půl hodiny ležel na břehu a různě se potácel. Mezitím jsme zavolali guvernéra. Zhruba hodinu po útoku přiletěl vrtulník. To už byl medvěd v moři, takže ho tím vrtulníkem hledali a pak ho zastřelili,“ doplnil Šťovíček.

Incident přijela na místo vyšetřit policie. Podle norského serveru NRK.no zjišťuje, zda se expedice chovala podle bezpečnostních pravidel.

„Je to standardní postup, aby se medvědi nelovili pod záminkou, že zaútočili na člověka. Policie si změřila, jak máme vysoké ohrady a jak máme tyče daleko od sebe. Všechno zaznamenali, museli jsme udělat rekonstrukci,“ popsal Šťovíček.

Skupina se podle jejího šéfa zabezpečila, jak mohla. „My jsme měli všechno, co jsme měli mít. To, že jsme v danou chvíli asi čtvrt hodiny neměli hlídky, nic neznamená, protože hlídky ani nejsou povinné. Povinný byl ten plot proti medvědům,“ dodal.

„Nás velmi mrzí, že muselo dojít k tomu, k čemu došlo. Ale samozřejmě v dané chvíli je to souboj. Vyšetřování musí proběhnout vždy. Neznamená to, že by tam byla nějaká pochybení. Nechci předjímat výsledky, ale vypadá to, že bude úplně uznáno, že to bylo v obraně,“ myslí si Moravec.

Napadený muž je nyní v nemocnici na Špicberkách. „Ta zranění jsou zaplaťpánbůh neuvěřitelně lehká. V danou chvíli se čeká jen na rozbory krve, jestli tam není nějaká infekce. Protože jsem měl celkem hlubokou ránu od zubů na pravém předloktí,“ řekl Moravec. Muž má další drobné tržné rány na krku a na tváři.

Expedice, jejímž cílem je pozorování zatmění slunce, bude podle Šťovíčka pokračovat. „Nemáme moc jinou možnost, nám letadlo letí za týden. Ve chvíli, kdybychom expedici ukončili, tak bychom museli nějak sbalit a koupit si nové letenky. Tím bychom ale nic nezískali,“ uvedl Šťovíček s tím, že plány výpravy se musely změnit, protože Moravec byl důležitý člen týmu, který měl podle webových stránek expedice na starost sněžný skútr.

https://zpravy.idnes.cz
 

 

(19.3.2015 14:28) Dekuji vsem co mi pisou. Abych predesel dezinformacim, tak ano - byl jsem to ja. A jsem skutecne OK! Díky, díky díky straznym andelum!!!!

(19.3.2015 19:30) Tak média mají žně. Začalo to tady, kdy guvernér vydal tiskovou zprávu a pokračuje to stále. Člověk neví, zda je lepší to ignorovat a nebo spolupracovat. Blesk a jiné jsem ignoroval a stejně mě citují a píšou blázniviny Nova o mě dělá reportáž ať chci či ne. Tak jsem jim ten telefon zvedl. Nevím co z toho bude, ale občas je to otravnejsi, než ta pokousaná ruka...

(20.3.2015 12:50) Ale, abych to odlehčil (a už končím, nebo z mé "všudypřítomnosti" zešílíte) tak jedna zpráva, co přišla, mě FAKT pobavila: "Mimochodem, Saturnine, v poslední době mně přátelé kladou zvláštní dotazy! Například netušili, že se zabývám lovem divokých šelem. Anebo mě prosí, abych jim vyprávěl o tom, jak jsem skolil žraloka stativem fotoaparátu. Minulý týden mě můj šéf požádal, pochopitelně velmi dizgrétně, jestli bych mu neprodal zub krokodýla. Když jsem se mu omluvil, že žádný nemám, apeloval na mě, abych na něj pamatoval při další výpravě...."

https://www.facebook.com/jakub.moravec.73

 

 

Rad bych touto cestou uvedl na pravou miru nektere informace v tisku. Nase cesta, stejne jako mnohe pred tim, byla dlouhodobe a peclive pripravovana. Vyprava mela veskera povoleni od guvernera a to i do mist mimo zakladni turistickou oblast, tam jsme vsak nebyli! Veskera bezpecnostni opatreni byla na vysoke urovni a pouzivali jsme i prvky dobrovolne, ktere nejsou striktne vyzadovany. Nejednalo se o zadnou “splasenou” akci a “frajeriny”. V nasem zajmu je vzdy maximalni bezpecnost a cile nasich cest jsou zcela jine nez vyhledavat adrenalin. V tomto pripade probihaji i odborna mereni a vezeme s sebou pristroj Fyzikalniho ustavu, ktery automaticky sbira data. Ano, i me, jako cloveku venujicimu se ochrane prirody cely zivot, je medveda lito, ale zde sehrala svou roli nahoda, ktera je nevypocitatelna. Po bitve je kazdy generalem, ale ja ani zpetne nevidimi nic podstatneho co by se dalo udelat jinak, zadna selhani ci pochybeni. Pevne verim, ze nikdo z vas nebude nikdy stat pred rozhodnutim, jako ma kamaradka, ktera svym vystrelem jeden zivot zachranila a jiny vzala.

 

Jakub Moravec