5. ročník Astronomické olympiády skončil

01.06.2008 00:42

 

 

Všem příznivcům astronomie z Táborska s radostí můžeme oznámit, že vítězem 5. ročníku Astronomické olympiády v kategorii E-F je Stanislav Fořt z Gymnázia, Nám. Františka Křižíka 860 v Táboře, který je rovněž členem Astronomického kroužku Hvězdárny Františka Pešty v Sezimově Ústí.

Pro podrobnější informace přikládáme tiskovou zprávu České astronomické společnosti z 30. května 2008:

 

V pátek 30. května 2008 se v Praze uskutečnilo finále 5. ročníku Astronomické olympiády, kterou pořádá Česká astronomická společnost pro žáky šestých až devátých tříd základních škol a studenty ekvivalentních tříd gymnázií. 49 finalistů z celé České republiky se sjelo do Prahy, aby dopoledne absolvovali úlohy finále. Zatímco  finalisté  z  8. a 9. tříd řešili úlohy na Akademii věd, žáci 6. a 7. tříd se sešli na Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně.

 

Výsledky

Kategorie G,H - 6. a 7. ročník ZŠ

  1. místo:  Jan Mazáč, Gymnázium, Komenského 5, Opava
  2. místo:  Ondřej Theiner, Základní škola, M.Chlajna 21, České Budějovice
  3. místo:  Jakub Pešek, Gymnázium, Komenského 89, Písek

 

Kategorie E,F - 8. a 9. ročník ZŠ

  1. místo:  Stanislav Fořt, Gymnázium, Nám. Františka Křižíka 860, Tábor
  2. místo:  Jana Smutná, Gymnázium Christiana Dopplera, Zborovská 45, Praha 5
  3. místo:  Marek Novák, Základní škola, Československých legií 325, České Velenice

 

Kategorie C,D (proběhla v Ostravě 23.5.) – 1. a 2. ročník SŠ

  1. místo:  Michaela Káňová, Gymnázium Písnická, Praha 4 - Kamýk
  2. místo:  Jana Smutná, Gymnázium Christiana Dopplera, Zborovská 45, Praha 5
  3. místo:  Martin Lexa, Gymnázium Komenského, Havířov

 

Odpoledne čekal na finalisty společný program ve slavnostních prostorách budovy Akademie věd na Národní třídě 3, Praha 1. Byla to přednáška Doc. RNDr. Zdeňka Mikuláška, CSc. z Masarykovy univerzity v Brně na téma „Kdy nás Slunce zahubí?“ Z jeho rukou a také z rukou děkanky Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni pak finalisté obdrželi diplomy a řadu odměn. První tři v každé kategorii si odnesli dalekohledy - na třetí místo čekaly kvalitní triedry a první dva z každé kategorie si odvezli astronomické dalekohledy, vše věnováno firmami Supra Praha, s.r.o. (www.celestron.cz) a Dalekohledy Matoušek (www.dalekohledy.cz). V sobotu pokračuje finále Astronomické olympiády exkurzí na observatoř Astronomického ústavu Akademie věd ČR, v. v. i. v Ondřejově. Finalisté Astronomické olympiády se budou moci podívat na odborná pracoviště včetně kopule s největším dalekohledem u nás o průměru zrcadla 2 m a ptát se vědeckých pracovníků a pozorovatelů, kteří výzkum vesmíru vykonávají.

Astronomická olympiáda je v průběhu školního roku rozdělena do tří kol. První kolo probíhá na školách. Z něho pak postupují ti, kteří byli alespoň částečně úspěšní. Ve druhém kole, které je korespondenční, už musely děti více zabrat a mj. také uskutečnit praktická pozorování pod oblohou.

Letošního, pátého ročníku se v  jeho  prvním  kole  sešlo  5 771  prací  z  celkem  180  škol a institucí. Do druhého (korespondenčního) kola postoupilo 4 305 dětí, ze kterých 49 nejlepších dorazí na pražské finále.  Od letošního ročníku byla Astronomická olympiáda rozšířena o další kategorii určenou pro 1. a 2. ročník středních škol (čtyřleté studium). Tuto kategorii ve spolupráci zajišťuje Hvězdárna a planetárium J. Palisy v Ostravě (https://planetarium.vsb.cz/).