NEAT - C/2002 V1

25.01.2003 22:52

 

Začátek roku 2003 nám připravil na obloze zajímavou podívanou. Blíží se k nám a na obloze postupně zjasňují hned dvě komety za sebou. Především ta druhá bude pravděpodobně dosahovat takové jasnosti, že bude viditelná pouhým okem nejen v noci, ale možná i ve dne. Komety s podobnou, nebo spíše menší jasností jsme mohli pozorovat i v uplynulých letech (1996, 1997 a 2002). Současná situace je unikátní především tím, že maximální jasnosti dosáhnou obě komety krátce po sobě.
Můžeme se tedy těšit na krásnou podívanou, které se však obávat nemusíme, protože obě komety budou od Země velice daleko. Především možnost spatření druhé komety za denního světla je unikátním jevem, který nezažije ani mnoho profesionálních astronomů za celý svůj život.
Rádi Vás proto pozveme k návštěvě naší hvězdárny v Sezimově Ústí, v otvírací dobu - úterý a pátek od 18 do 22 hodin, sobota od 14 do 22 hodin. Sledovat můžete rovněž naše stránky, kde budeme zveřejňovat mimořádnou otvírací dobu pro pozorování komety. Jsme připraveni i na denní pozorování komet pomocí dalekohledů se slunečními filtry a naši průvodci se vám budou ochotně věnovat.

 

NEAT je druhou kometou (kódové označení C/2002 V1). Tato kometa byla objevena 6. 11. 2002 vyhledávacím systémem NEAT, který používá stodvaceticentimetrový dalekohled.
Kometu bude možné spatřit, pokud vyjdou všechny předpoklady, po 20. lednu při dobrých pozorovacích podmínkách pouhým okem vysoko nad jihozápadním obzorem. Kometa se bude postupně pohybovat souhvězdím Pegas do souhvězdí Ryb. Jasnost komety může dosahovat začátkem února jasnosti nejvýraznějších hvězd noční oblohy, které by mohla svojí jasností předčít již v polovině února.
Stále sílící jasnost bude znamenat, že ji budeme moci na obloze spatřit již krátce po západu Slunce a jasnější bude již jen Měsíc. Maximální jasnosti dosáhne kometa od 17. do 20. února 2003, kdy ji snad bude možné pozorovat pouhým okem i na denní obloze.
Při pozorování komety ve dne je však důležité být opatrný, protože kometa se bude nacházet blízko slunečního kotouče. Sluneční kotouč je nutné si zakrýt tmavým předmětem tak, aby nedošlo k přímému pohledu na Slunce a poškození zraku. Rozhodně nedoporučujeme k tomuto pozorování používat dalekohled bez patřičných slunečních filtrů.